Dragi colegi,
Provocări și realizări în exercitarea profesiei de consilier juridic. Perspective.”
…am editat-o pentru membrii Colegiului, dar și pentru a avea la îndemână un instrument mai profesionist prin care să ne putem prezenta profesia în rândul tinerilor (studenți ai Facultăților de Drept și liceenilor, clasa a XII-a), cu scopul de a promova profesia și oportunitățile profesionale în domeniul juridic.
Editarea și tipărirea a fost posibilă prin colaborarea pe care o avem cu Editura PRO Universitaria, prin finantare nerambursabilă obținută printr-un proiect aprobat de către Direcția Social Comunitară din cadrul Consiliului Județean Bihor în acest an.
Pentru a face o introspecție amanunțită în istoria profesiei, din anii ”50 până azi și în activitatea desfășurată în ultimii 15 ani, ar fi fost necesară o perioadă lungă de cercetare și elaborare, de aceea, nu am dorit o lucrare științifică, elaborată, ci o lucrare modestă prin care am încercat să redăm, prin materiale mai accesibile, aspecte din ceea ce am trăit în această perioadă, cu bune sau cu mai puțin bune și cu multe încurajări mai ales pentru colegii mai tineri.
Mulțumim colegilor care au acceptat această provocare, fie că sunt colegi din Bihor, fie din alte Colegii, le mulțumim pentru gândurile redate și pentru susținerea dată în acest proiect și nu numai.
Sperăm că veți reuși o lectură plăcută și că veți aprecia acest gest.
Vă dorim succes în tot ceea ce întreprindeți.
Consiliul Colegiului,
prin decan, c.j. Ioana Sasu-Sbârciog




